7 listopada – 10 FILMÓW NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Od 7 do 30 listopada w warszawskiej Galerii Kordegarda będzie można oglądać wystawę prezentującą kulisy powstawania projektu „Polska Niepodległa – historia w ożywionych obrazach”,  w którym brałem udział. Jest to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych edukacyjny cykl 10 ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W rolach historycznych bohaterów występują poza mną, m.in: Marcin Bosak, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

Każdy z filmów wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się: obrazy Wojciecha Kossaka (Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r., Olszynka Grochowska i Emilia Plater w potyczce pod Szawłami), Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski), Jacka Malczewskiego (Wigilia na Syberii), Maksymiliana Gierymskiego (Patrol powstańczy), Artura Grottgera (Kucie Kos), Stanisława Masłowskiego (Wiosna roku 1905), Horacego Verneta (Bitwa pod Somosierrą) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego (Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914r.).

Wystawa „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej serii i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Wystawie towarzyszyć będą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.